Kodeks rodzinny i opiekuńczy (art. 113 § 1) stwierdza prawo rodziców i dziecka do kontaktowania się, czyniąc go zarazem ich obowiązkiem, niezależnie od władzy rodzicielskiej. Prawo do utrzymywania regularnych, osobistych związków i bezpośredniego kontaktu z obojgiem rodziców, o ile nie jest to sprzeczne z interesami dziecka, jest zagwarantowane w art. 9 i 10 Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka z 20 listopada 1989 r.
Prawo do kontaktów pomiędzy osobami bliskimi – rodzicami, dziadkami - jest traktowane, jako element prawa do życia rodzinnego, o którym mowa w art. 8 Konwencji z 4 listopada 1950 r. o ochronie praw człowieka i podstawowych. Kontakt ten nie powinien być zabroniony, jeśli nie ma ważnych przyczyn, które usprawiedliwiałyby takie ograniczenie.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, a także instytucji, urzędów, sądów zrodził się pomysł stworzenia miejsca przyjaznego, spokojnego i bezpiecznego umożliwiającego zapewnienie optymalnego sposobu realizowania prawa do kontaktów z dzieckiem, a także poszanowania ich dóbr osobistych – prawa do więzi rodzinnej i prawa do prywatności.
Centrum Kontaktów Rodziców z Dziećmi jest specjalistyczną placówką, przystosowaną do prowadzenia zarazem obserwacji zabawy rodzica z dzieckiem i gabinetem psychologa. W percepcji dziecka jest to jednak bezpieczna i atrakcyjna sala zabaw, wyposażona w sprzęt i zabawki pomocne w nawiązaniu przez rodzica nieskrępowanej relacji z dzieckiem. Zastosowany jest system kamer, który umożliwia obserwację kontaktu rodzic - dziecko w sposób nieuczestniczący lub bezpośrednio przez psychologa (w razie potrzeby).

- Koszt jednego kontaktu 100 złotych (czas trwania 50 minut).
- Możliwość realizacji kontaktów w godzinach od 9:00 do 21:00. Możliwość kontaktu także w soboty, a w wyjątkowych sytuacjach także w niedziele.
Zgodnie z treścią art. 113 4 k.r.o. Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, w tym także na etapie postępowania rozwodowego i mediacyjnego może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności może ich skierować do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem, lub świadczących rodzinnie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonywania wydanych zarządzeń. Dlatego też jako wieloletni i doświadczony psycholog sądowy, specjalizujący się w tematyce rodzinnej oraz w sprawach z udziałem dzieci, dostrzegając brak wyspecjalizowanych placówek umożliwiających prawidłowe budowanie i rozwijanie relacji z dzieckiem stworzyłem Centrum Kontaktów Rodziców z Dziećmi.
Centrum Kontaktów Rodziców z Dziećmi jest szczególnie przydatne, w przypadkach, gdy przy realizacji kontaktów dzieci z rodzicem (gdy Sąd tak postanowi) w powinien uczestniczyć psycholog, którego zadaniem będzie korygowanie nieprawidłowości w zachowaniu i podejściu rodzica do dziecka – podwyższając tym samym behawioralne kompetencje rodzicielskie danego rodzica. Należy wskazać, że z każdej realizacji kontaktów dokonywana jest notatka z postrzeżeń i obserwacji psychologa, która może być konfrontowana i wykorzystana przez zainteresowane strony dla celów sądowych na zasadzie pisemnej opinii.