Jednym ze zjawisk obserwowalnych podczas opiniowana sądowego w sprawach rodzinnych z udziałem dzieci, jest zjawisko myślenia magicznego – życzenie, aby rodzice byli znowu ze sobą. Ten typ myślenia życzeniowego jest charakterystyczny dla dzieci rozstających się rodziców. Występuje nadzieja, że rodzice po czasie kryzysu pogodzą się. Dzieci wyrażają nadzieję wzrastania w całej rodzinie (nie w rodzinie rozbitej rozstaniem się rodziców).
Myślenie tego typu jest przez badaczy zajmujących się psychologią procesu rozbicia rodziny, zwane myśleniem magicznym. Związane jest to z nasileniem u dziecka mechanizmów obronnych takich jak negacja, wyparcie, zaprzeczenie oraz zniekształceń poznawczych, które osłabiają logiczny osąd sytuacji i realistyczną ocenę przeszkód stojących na drodze ponownemu zejściu się rodziców. Myślenie magiczne tego typu jest wywołane nasileniem uniwersalnych potrzeb psychologicznych dziecka (posiadania całej rodziny, potrzeby bezpieczeństwa, przynależności, afiliacji) oraz lęków i niepokojów związanych z koniecznością zaadaptowania się do nowej sytuacji życiowej – życia w rodzinie rozbitej, która została podzielona na podsystemy rodzinne: matki i ojca.
Praktyka badawcza wskazuje, że wystąpienie myślenia magicznego jest tym bardziej prawdopodobne wtedy, gdy dziecko jest wiązane z obojgiem rodziców [por. A. Czerederecka, „Rozwód a rywalizacja o opiekę nad dziećmi”, wydanie pierwsze, LexisNexis].
Tagi: dziecko, myślenie magiczne, myślenie życzeniowe, psycholog legnica, psycholog online, psycholog sądowy, psychologia, rodzina, rozpad rodziny, rozwód